Jump to Navigation
LOBP is now in archive mode... read more at leagueofbikepolo.com/goodbye.

Peppermint Polo Cup III

Friday, May 29, 2015 - Sunday, May 31, 2015
Host club: 
Leipzig
Court size: 
22x44m

May 29-31. !!

16 TEAMS !!!

Entry fee:
20,-€/ Team

Shirts: 10€

Housing:
Camping right next to the Court
in the beautyful riverside-woodland of Leipzig
Breakfast will be provided there.

very rough schedule:

Friday May 29:

3:00pm-...
arrival And Tent-Setup

21:00h
Registration Party @ Fisch Bar
(Georg-Schwarz-Str. 109)

Saturday May 30
10am- 21:00pm (hopefully earlier)
SWISS-ROUNDS

Afterwards: PARTY IN THE TENT.

Sunday May 31

9:00am
Beginning of the 16 Team-Double-Elimination

Location

Rollhockeystadion Böhlitz-Ehrenberg
Ludwig-Jahn-Str. 24
Leipzig OT Böhlitz-Ehrenberg
Germany

Signed up

And here is the link to the registration form:
https://docs.google.com/…/17_eU9RWhBJ6ViDfS3UNaM3_…/viewform

You have a week now to register until Friday (April 17 2015 23:59:59h) On Saturday we will do a lottery and will post the 16 Teams that are in as soon as possible.

Peppermint Polo Cup III Lottery

https://youtu.be/S0S0qJDVIRg

Name of the team. Player1/City Player2/City Player3/City
1 PowPeng! Josch, Leipzig Jan, Leipzig Aline, Leipzig
2 L.E. Crash Mario/Leipzig Zücki/Leipzig Lech/Berlin
3 Magerstufe Richie Gitti Eliska
4 Unicorns Sophie Borchert / Leipzig Daniel Meier / Leipzig t.b.a.
5 Vaffanculo heisst I love you Steffen aus Hambuach Hannes aus Mannem Angie aus Bärlin
6 Fantomas Thomas/Nürnberg Fabrice/Köln Mirko/Köln
7 Mad Eagle Daniel Michel Chrissie
8 Pölokreuzer Potemkin Reimer/Berlin Toby/Koblenz Jürgen/Nürnberg
9 Ironic Empire Basti Berlin Tony Berlin Karschdn Berlin
10 BADVICE Florian / Münster Marvin / Gießen Lukas / Gießen
11 Mohawks Clem/Giessen Jan/FFM Chris/Giessen
12 Des Mog (g) i Moggi Duisburg Seb Münster Pedro München
13 Golden Cats Käthe/ Berlin Daniel/ Berlin Frieda/ Berlin
14 Katzenauge Jule (Geneva) Conny (Vienna) Lisa (Nuremberg)
15 LAWINE Basti GSN Andreas GSN Stephan GSN
16 Bambule Lette/ berlin Nico/berlin Danny/berlin

Waiting list
1 Meine Mutter Miguel/ FfM Riko/ FfM Jupp/ Gießen
2 Ehh-Kollektiv Christian/Gießen Jonas/Gießen Johannes/Gießen
3 Bodyclaus and the Nightjackets Timmy/Nürnberg Leon/Fürth Andy/Brickstone
4 PoloPöbel Markito/Halle Robert/Halle Nele/Halle
5 Isar Donau Connection Christian Wagner / Regensburg Bastian Singer / Regensburg Lorenz Pönisch / Münschn
6 Die Drei Blondinen mit dem Fähnchen Tilmann, München Mo/FFM Adam/Berlin
7 Teresa Orlowski Rico Szef Kowalski
8 kakao Adi Kraków Olej Kraków Mobil Kraków
9 Pandemic Kropa (Dublin) Johnny (Dublin) David (Geneva)
10 Zipfi-Klatscher gandi/MUC Bene/MUC Marco/MUC
11 Paradox Ziemek/ Warsaw Weler/ Warsaw Jerry/ Warsaw
12 Inka$$o Chris/Hamburg Andy/Hamburg Oli/Hamburg
13 Golem Jirka/Prague Jimmy/Prague Dany/Prague
14 Disco Polo Pustola / Warsaw Wowa / Warsaw Partyzant / Warsaw
15 Renegades Mubeen/Vienna Piotr/Krakow Martin/Pardubice
16 Krawallerie Django - Graz, AUT Kristaps - Riga, LAT Marco, Graz - AUT
17 Oppidum Ubiorum Hagen/Köln Mirko/Köln Sebastian/Köln